Haberler
Azerbaycan'da Savaş Bölgesindeki Askerlere Tıbbi Malzeme Desteği Sağlayacak İHA Geliştiriliyor

Azerbaycan'da Savaş Bölgesindeki Askerlere Tıbbi Malzeme Desteği Sağlayacak İHA Geliştiriliyor

Bakü, 11 Aralık 2023 - Azerbaycan'da İHA (İnsansız Hava Aracı) sektörüne yönelik son teknoloji çözümler geliştiren Sky-X ekibi, savaş bölgesindeki askerlere yönelik tıbbi malzeme sıkıntısını ortadan kaldırmak için yapay zeka tabanlı İHA'lar geliştirme çalışmalarına başladı.

Sky-X ekibinin geliştirdiği İHA'lar, çatışma hattında kalan askerlere 10 kg'a kadar tıbbi kit desteği sağlayabilecek. İHA'lar, yapay zeka teknolojisi sayesinde, askerlerin konumunu tespit edebilecek ve onlara en hızlı şekilde ulaşabilecek.

Sky-X ekibi, projenin ar-ge sürecinin Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında Türkiye ile ortaklı şekilde yürütülmesi için çalışmalar gerçekleştirecek. Bu ortaklık sayesinde, projenin daha hızlı ve daha başarılı bir şekilde tamamlanması hedefleniyor.

Diğer yandan, Net ArGe şirketi de proje çıktısı ürünün tarımda kullanımı için projeler geliştirmeye başlayacak. Bu projeler sayesinde, İHA'lar tarımda hastalık ve zararlı tespiti, pestisit ve gübre uygulamaları, yabancı ot tespiti, verim tahmini, bitki streslerinin belirlenmesi, ürün gelişiminin takibi, bitki türleri ayırma, tohum ekimi, fenolojik özelliklerin belirlenmesi, su yönetimi uygulamaları gibi alanlarda kullanılabilecek.

Sky-X ekibinin geliştirdiği proje, hem savaş bölgesindeki askerlerin hayatını kurtarmak hem de tarımda verimliliği ve etkinliği artırmak için önemli bir potansiyele sahip.