Doğu ve Güneydoğu Anadolu, “Cazibe Merkezleri” Projesi İle Kalkınacak!

1. YATIRIM TEŞVİK KAPSAMI NEDİR?

Yatırım-destek hamlesi olarak adlandırılan bu programın kapsamında 23 il için makine-teçhizat alımında sıfır faizden bedava yatırım yerine ve kamu alım garantilerine kadar pek çok konu yer almaktadır.

  • Paketten 23 il faydalanacaktır.
  • Yatırım yeri bedava tahsis edilecektir.
  • Fabrika inşaatını devlet üstlenip yatırımcıya kiralayacak.
  • Makina-teçhizat alımlarında sıfır faizli kredi imkânı sunulacaktır.
  • Kamu alım garantisi verilecektir

Bölgede yapılacak yatırımlarda öncelik emek yoğun sektörlerde olacaktır. Kamu tarafından bölgeye verilecek teşviklerin başında özel sektörün fabrika binalarının kamu tarafından inşa edilmesi bulunuyor. Her yıl 5 cazibe bölgesinde 80’er fabrika kurulacaktır. Öncelikli yatırım alanlarında kurulacak olan fabrikalar uygun koşullarda firmalara kiralanacaktır. 10 bin metrekare büyüklüğündeki fabrikalarda ortalama 500 kişi istihdam edilmesi ve böylece yılda 40 bin kişilik istihdam oluşturulması amaçlanmaktadır. Ayrıca 298 yatırımcıya sıfır faizli yatırım ve işletme kredisi verilecektir. Diğer taraftan Kalkınma ajansları aracılığıyla genç girişimciler teşvik edilecektir. Gençlere, tarihi mekanlarda oluşturulacak ofisler verilecektir. Bu ofislerde şirketlerin kurulup çalışabilmesi için, 3 yıla kadar teşvik verilecektir. En önemlisi kamu bu yatırımlarda alım garantisi verebilecektir.

Diğer taraftan, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerindeki 23 ilde toplam 67 bin konut ile 305 milyon lira harcamayla toplam bin 640 yatak kapasiteli 15 yeni hastane yapılacaktır.

Ayrıca terörden zarar gören vatandaşlara her türlü sosyal desteğin verilecektir. Bu kapsamda terörden etkilenen vatandaşlarımızın yol, gıda, giyim, eğitim, kira, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılanacaktır. Bu hizmet için 2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık ödenek tahsis edilmiştir.. Terörden etkilenen yörelerde korunmaya muhtaç çocuklar için 6 bin aileye verilen yardım kapsamını 10 bine aileye çıkartılacaktır. 13 yeni sosyal hizmet merkezi, 17 yeni aile destek merkezi kurulacaktır. Aile, sosyal destek görevlileri personelin sayılarını da artırılacaktır. Bu illerde kadınlara yönelik 186 meslek edindirme ve girişimcilik merkezi açılacaktır.

 

2. BÖLGENİN CAZİBE MERKEZLERİ NERESİ OLACAK?

Yatırım ve destek hamlesi projesine göre, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, 5 bölge olarak ele alınacak.

Birinci bölge ve cazibe merkezi Kars olacak. Ardahan, Iğdır, Ağrı bu bölgeye bağlanacaktır. Bu bölgede hayvancılık, lojistik, et ve süt ürünleri, meyvecilik ve  turizm desteklenecektir.

İkinci bölge ve cazibe merkezi Van olacak. Muş, Bitlis ve Hakkâri proje kapsamında Van’a bağlanacaktır. Van’ın merkez olduğu ikinci bölgede, tekstil, arıcılık, küçükbaş hayvancılık, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkiler desteklenecek.

Üçüncü bölge, üç cazibe merkezinden oluşuyor. Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin. Üçüncü bölgeye bağlı iller Batman, Siirt ve Şırnak olacaktır. Bu cazibe merkezinde yapı malzemeleri, mobilya, hayvancılık, ayakkabıcılık, hazır giyim, meyvecilik, kuru gıda ve turizm; Van cazibe merkezinde tekstil-konfeksiyon, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkiler desteklenecektir.

Dördüncü bölge ve cazibe merkezi Erzurum olacak.  Bu bölgeye Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt bağlanacaktır. Erzurum cazibe merkezinde de doğal taş işleme, yapı malzemeleri üretimi, meyvecilik, seracılık ve kış turizmi öncelikli yatırım alanları olacaktır.

Beşinci ve son bölgede iki cazibe merkezi var. Bunlar Elazığ ve Malatya’dır. Bu iki cazibe merkezine Adıyaman, Tunceli, Bingöl bağlanacaktır. Malatya-Elazığ cazibe merkezinde konfeksiyon, yapı malzemeleri, küçükbaş hayvancılık, arıcılık ve meyvecilik alanında uzmanlaşmaya çalışılacaktır.

Hükümet proje ile bölgede 5 ana sorun olan işsizlik, düşük gelişmişlik, düşük ihracat, yüksek göç oranı ve mülteci sorununu çözmeyi hedefliyor.

3. HALİHAZIRDA BÖLGEYE YÖNELİK DEVAM EDEN DİĞER TEŞVİKLER NELERDİR?

Yeni teşviklere kapsamına alınan 23 il aynı zamanda bir kısmı 5. ve bir kısmı 6. Bölgeye yönelik desteklerden de faydalanmaktadır. Söz konusu bu bölgelere yönelik teşvik unsurları şunlardır:

5. Bölge İlişkin Yatırımlarda Devlet Teşvikleri:

Destek Alt Limiti: Her sektör için minimum yatırım tutarları farklılık göstermektedir.

Destek Unsurları: Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, Yatırım yeri tahsisi, Faiz Desteği

Yatırımlarda Devlet Yardımları Teşvik Sistemi kapsamında Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat illeri için belirlenen sektörlerde, 500 bin TL ve üzeri yatırımlar için “Bölgesel Teşvikler” verilmektedir.

Teşvik sistemi kapsamında 5. bölgede yer alan Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat illerinde belirlenen sektörlerde girişimciler tarafından yapılacak yatırımları desteklemek amacıyla bazı teşvikler verilmektedir.

Mevzuata belirtilen sektörlerdeki minimum yatırım tutarlarında ve üstünde yapılacak yatırımlara aşağıda yer alan teşvikler verilmektedir:

– Gümrük Vergisi Muafiyeti,

– KDV İstisnası,

– Vergi indirimi,(31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için gelir vergisinden %80, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılacak yatırımlar için ise %70 indirim sağlanacaktır.),

– Sigorta primi işveren hissesi desteği,(31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için 7 yıl süreyle, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılacak yatırımlar için ise 6 yıl geçerli olacaktır.)

– Yatırım yeri tahsisi

– Faiz Desteği (TL cinsi kredilerde 5 puan, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puan)

6. Bölge İlişkin Yatırımlarda Devlet Teşvikleri:

 

Destek Alt Limiti: Her sektör için minimum yatırım tutarları farklılık göstermektedir.

Destek Unsurları : Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi indirimi, Sigorta primi işveren hissesi desteği, Yatırım yeri tahsisi, Faiz Desteği, Gelir Vergisi Stopajı Desteği, Sigorta Primi Desteği.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Teşvik Sistemi kapsamında Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van illeri ve Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri için belirlenen sektörlerde, 500 bin TL ve üzeri yatırımlar için “Bölgesel Teşvikler” verilmektedir.

Teşvik sistemi kapsamında 6. bölgede yer alan Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkâri, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van illeri ve Bozcaada ve Gökçeada ilçelerinde belirlenen sektörlerde girişimciler tarafından yapılacak yatırımları desteklemek amacıyla bazı teşvikler verilmektedir.

Mevzuata belirtilen sektörlerdeki minimum yatırım tutarlarında ve üstünde yapılacak yatırımlara aşağıda yer alan teşvikler verilmektedir:

– Gümrük Vergisi Muafiyeti.

– KDV İstisnası.

– Vergi indirimi,(31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için gelir vergisinden %90, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılacak yatırımlar için ise %90 indirim sağlanacaktır.).

– Sigorta primi işveren hissesi desteği,(31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için 10 yıl süreyle, 01.01.2014 tarihinden sonra başlanılacak yatırımlar için ise 7 yıl geçerli olacaktır.).

– Yatırım yeri tahsisi.

– Faiz Desteği (TL cinsi kredilerde 7 puan, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde 2 puan).

– Gelir Vergisi Stopajı Desteği.

– Sigorta Prim Desteği.


logo3

Firmamız yapacağınız yatırımlar konusunda profesyonel danışmanlık hizmeti vermektedir.